PARKE ALTINDA KAPRON FARKI parke tamiri laminant parke ucuz parke ucuz parkeci parkeciler parke ustasi parke cila

Selçuk Karabağ: “Kapron ses ve ısı izolasyonu istenen problemli yerlerde müşterinin ihtiyacını karşılayan cazip fiyatlı bir ürün olarak tamamen parke sektörüne özel üretilmiştir. Ses izolasyonu açısından her iki ürünümüzde aynı değerleri sağlamasına rağmen ısı izolasyonu açısından Kapron PK 6, Kapron PK 3’ e göre daha üstün performans sergilemektedir. Kapron tamamen geri dönüştürülebilir.”

- Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?
- 1971 İstanbul doğumluyum, Boğaziçi ‹niversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1994 yılında mezun oldum. 2002 yılına kadar çeşitli inşaat projelerinde yönetici olarak çalıştım. 2002 yılı ocak ayında aile şirketi olarak KA İnşaat Ltd. Şti.’ni İzmir’de kurduk. 2002 yılının ağustos ayında Kapron isimli ürünümüzü üretmek için çalışmalara başladık ve aynı yılın aralık ayında ürünün testlerini tamamlayarak piyasaya sunduk. Kapron tamamen tarafımızca üretilmiş ve teknoloji bilgisi firmamızca gerçekleştirilmiştir. Bu noktada şirket ortağımız olan Zeynep Karabağ’ın Kimya Mühendisi olması sayesinde know-how konusunda yurtdışından teknoloji getirmek yerine kendi emeğimizle Kapron isimli ürünümüzü üretmiş bulunmaktayız.
2002 yılı aralık ayından beri üretmekte olduğumuz Kapron isimli ürünümüzün Türkiye’deki ilk ve tek üreticisi konumumuz devam etmektedir.
2002 aralık ayından itibaren parke firmaları ile dirsek temasında olarak geliştirilen Kapron, firma portföylerinde yeni ürün statüsünde olmanın getirdiği dezavantaja rağmen parke firmalarının ürün portföyüne girmiş ve alternatif ürün olarak müşteri beğenisine sunulmaya başlamıştır. Bugün parke sektöründe Kapron isimli ürünümüzle yeni bir pazar yaratmanın, bunun öncüsü ve lideri olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

- Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
- 1994 senesinden beri gerçekleştirmiş olduğumuz projelerde, parke uygulamalarında parkenin kalitesinin yanısıra uygulama işçiliğinin, kullanılan aksesuarların ve yüzer sistem döşemelerde kullanılan yardımcı ürünün de önemli olduğunu tecrübe ettik. Bu kapsamda mevcut imkanlar dahilinde parke için üretilmemiş olan ürünlerle çözüm bulmak zorunda kaldığımızı gördük. Yaklaşık olarak 8 yıldır şantiye hayatında elde edilen bilgiler ve uygulamalar ışığında Kapron PK 3 (3 mm kalınlıkta) ve Kapron PK 6 (6 mm kalınlıkta) olmak üzere ürünümüzü iki tip olarak ürettik ve pazara sunduk. Her iki malzeme içinde yoğunluk oranlarımız 40 kg/m3 olup yapılan deneyler sonucunda elde edilmiş olan optimum yoğunluk ve kalınlık oranları tespit edilmiştir. Aksi takdirde malzemenin taşıması uygulaması ve uygulama sonrası bölümlerinde problem yaşanabilmektedir. Şöyle ki; ses izolasyonun sağlanamaması, uygulama yapılırken malzemenin toleranslar haricinde fiziksel deformasyona uğraması, su buharı ve nem karşısındaki direnç azalması başlıca sebeplerdir. Mesela malzeme sert olursa yürüme sesi izolasyonu yapılamıyor, uygulama esnasında yüzey formunu almak isterken kırılıyor. Malzeme çok yumuşak olursa aşağıya geçen ses miktarı artıyor ve malzeme uygulama esnasında haddinden fazla eziliyor ve üstüne yük aldığı zaman da parke ek yerlerinde açma yapıyor.

Kapron’un kalınlığı yine tadilat projeleri ve sektördeki parke kalınlıklarına göre tespit edilmiştir. Parke döşenecek zemin ile diğer uygulama yapılmış taş, seramik, halı döşenmiş zeminler arasında kot farkı oluşturmaması için Kapron ses ve ısı izolasyonu istenen problemli yerlerde müşterinin ihtiyacını karşılayan cazip fiyatlı bir ürün olarak tamamen parke sektörüne özel üretilmiştir. Ses izolasyonu açısından her iki ürünümüzde aynı değerleri sağlamasına rağmen ısı izolasyonu açısından Kapron PK 6 Kapron PK 3’ e göre daha üstün performans sergilemektedir. Kapron tamamen geri dönüştürülebilir bir ürün olup çevre ile dosttur. Ayrıca parke uygulamasını engelleyen pürüzlü yüzeyleri alternatif tipleri sayesinde ortadan kaldırarak düzgün yüzeyler oluşturur. Uzun zaman içerisinde Kapron üstün basma mukavemetleri nedeni ile zaman içerisinde deforme olmayıp sağlam bir zemin olarak çalışır. Bu özelliğinden dolayı ağır trafik şartları altında parke döşemek için ideal bir altyapı oluşturur. Kapron darbe sesi izolasyonun haricinde üstünde yürüme esnasında meydana gelen ses içinde izolasyon sağlayarak sessiz ortamlar oluşturmaktadır. Kapron kapalı hücre yapısı sayesinde sudan zarar görmemektedir. Ürünümüzün tek dezavantajı ise ısı izolasyonu özelliğinden dolayı yerden ısıtma sistemlerinin üzerinde kullanılamamasıdır.

- Pazarlama stratejiniz ve sektör içindeki olası taklit ürünlerle mücadeleniz ne yönde olacaktır ?
- Pazarlama ağımızı ilk olarak firma merkezimiz olan İzmir’de gerçekleştirdik. Firma prensibi olarak bayilik vermek yerine çözüm ortaklıkları kurmayı tercih edip piyasada oyuncu olmaktansa çözüm ortaklarımıza destek vererek onların yapılanmasını teşvik ediyoruz. Asıl amacımız ne kadar çok bayi o kadar satış değildir, çözüm ortağı olabilecek bir yapılanmaya gitmekteyiz. Bunun sebebi ise ürünün tamamen tarafımızdan tasarlanması ve şahsımca satış ve pazarlamasının yapılmasıdır.
2002 yılı aralık ayından beri parke sektöründe tek başımıza bir tanıtım ve satış faaliyetiiçindeyiz ve bugün yeni bir pazar oluşturulmuş durumda. Ancak her kaliteli ve iyi üründe sıklıkla rastlandığı gibi başarıya ortak olabilmek için taklit ve haksız rekabet eğilimi ne yazık ki Türkiye’de en yüksek seviyede ve bizim ürünümüzde bundan nasibini almıştır.

2003 yılı sonuna kadar parke sektöründe gerek ithalatçıların gerekse yerli üreticilerin karşı karşıya kaldığı spot malzeme ve standart dışı malzeme satışı yapanlar ile mücadele bizim için de söz konusudur.

Bu tip sorunları aşabilmek için aldığımız en büyük tedbir markamızı tescilletmek ve Kapron’un patentini almamız ve bugüne kadar oluşturmuş olduğumuz çözüm ortaklarımızdır. Ayrıca 2003 kasım ayından beri ISO 9002 belgesine sahip olan ürünümüzle ilgili TSE nezdinde standart almak için çalışmalarda son aşamaya gelinmiş ve labaratuvar testlerine başlanmıştır. Ürünlerimizin taklit edilmesine karşı mücadelemiz ancak markamız, çözüm ortaklarımız ve kalite politikamız yoluyla olacaktır.
Şu an için pazarda taklitlerimize karşı bekleme durumunda bulunmaktayız ancak yine de ismimizi kullanarak haksız yere kazanç elde edilmeye çalışılması durumunda her türlü hukuksal girişimde bulunma hakkımızı da saklı tutmaktayız. Son yıllarda gerek rekabet kurulu gerekse Türk Patent Enstitüsü ürün geliştirme ve koruma açısından çok ciddi adımlar atmışlardır. Bu sebeple en azından taklit ürünle rekabet konusunda devlete ve kurumlarına güvenerek hareket edeceğiz. Ayrıca sizin vasıtanızla TSE’yi de parke kadar çok kullanılan aksesuarlar ve yardımcı malzemeler için de bir standart hazırlamaya davet etmiş oluyoruz.

- 2005 yılı için sektör beklentileriniz nelerdir?
2003 yılında getirilen TSE düzenlemesi neticesinde Türkiye’ ye ithal edilen parkelerde kalite artırılmış olup 2004 yılında bu son duruma uyumlu bir şekilde çalışan firmalar pazardaki yerlerini sağlama almıştır. 2004 yılı, bu uygulamaya gecikmeli olarak geçen firmalar nedeniyle parke sektöründe talep fazlalığına rağmen mal arzının düşük olduğu bir yıl olmuştur. Ancak 2005 yılında bu tip sorunların olmayacağı düşünülüyor ve bu bağlamda 2005 parke sektörünün altın yılı olmaya adaydır.
Bugüne kadar Kapron isimli ürünümüzün eksikliği ithal malzemeler ile giderilmekteydi.

Öncelikli hedefi mevcut müşteri portföyü ve kalitenin korunması prensibi ile hareket etmek olan firmamız bayilik yerine yeni çözüm ortakları arayışıyla yapılanmasını geliştirecektir. Ayrıca en iyi tanıtım aracı olan fuarlara iştirak ederek tüketiciyle markamızın ve ürünümüzün yakınlaşmasını hedeflemekteyiz. Ana amacımız olan sürdürülebilir kalite doğrultusunda tüm Türkiye’de çözüm ortaklıkları oluşturarak sağlıklı büyüme amacındayız.

Bunların yanısıra “bilinçli tüketici ve bilinçli satıcı elele” sloganıyla eğitim programları ve seminerlerine ağırlık vermeyi istiyoruz.

Benzer laminant parke bağlantıları

floorpan laminant parke

laminat parke renkleri

kastamonu entegre – floorpan laminat parke

laminat parkede doğal görünüm akımı

laminat parkede kaliteye önem verilmelidir

izmir’in iddialı parkecisi: gençler parke

laminat parke pazarı her geçen gün büyüyor

laminat zemin kaplamada yeni seçenekler

lampar yeni ürünleri ile pazar payını artıracak

laminat parkenin tarihçesi

varıo laminat parke’ye 14 milyon dolarlık yatırım

moonloc‘dan yeni ürünler

laminat parkede satın alma kriterleri

laminat parkenin müşteriye pazarlanması

laminat parkeden iyi haberler

laminat parke zeminleriniz için cazip seçenek

laminat parkenin ekolojik verimliliği araştırıldı

parke hakkında

kronostar tex mammut – laminant parke

kronostar tex dynamic – laminant parke

kornostar swissfloor sılent step – laminant parke

kronostar swıss plank elite “derzli” – laminant parke

kronostar swissfloor clic – laminant parke

vario laminat parke

kaindl laminant parke – senkronize yüzey ve optik derzli renkler

kaindl laminant parke – standart renkler

sessiz parke çıktı

moonloc‘dan yeni ürünler

laminat parkede satın alma kriterleri

laminat parkenin ekolojik verimliliği araştırıldı

laminat parke zeminleriniz için cazip seçenek

laminat ve laminenin farkı nedir?

Yerden ısıtma ile laminat parkenin mükemmel uyumu

parke zeminlerin bakımında önemli bir öğe: sistire

moonloc laminat parke

vario laminat parke

laminat parke

neden laminat parke ?

Parke altında kapron farkı

laminat parkenin kalitesi nasıl anlaşılır?

Laminat parke özellikleri

Yorum Yapın